Kamień naturalny

Aktywne filtry

Kamień naturalny są to skały i minerały pochodzenia naturalnego występujące w przyrodzie. Już od najstarszych czasów kamień naturalny towarzyszył ludzkości. Wykorzystywany nie tylko w budownictwie, rolnictwie czy przemyśle, ale również w życiu codziennym człowieka. Odwiedzając dzisiejsze muzea mamy namacalne dowody na to, że z kamienia naturalnego już od starożytnych lat robione były przedmioty gospodarstwa domowego takie jak misy, garnki, paleniska. Robiono z niego również broń czy narzędzia służące do prac rolniczych. Powszechnie wiadomo również, że kamień naturalny wykorzystywany by również w budownictwie, chociażby przy budowie egipskich piramid czy rzymskiego Koloseum. Po dziś dzień doceniamy i cenimy kamień naturalny wykorzystując jego oryginalne formy i bogactwo kolorystyczne w aranżacjach zarówno we wnętrzach jak i domowym otoczeniu. Głównymi autami kamieni naturalnych jest ich ponadczasowości, moda na niego nie przemija.

Różne gatunki kamieni jak marmury, granity, trawertyny, łupki, kwarcyty, wapienie i piaskowce, miały różne sposoby tworzenia. Są to odpowiednio skały magmowe, osadowe lub metamorficzne, o rożnych składach mineralnych, ale łączy je jedno, wszystkie są w 100 % stworzone przez naturę. W związku z tym jest zdrowym materiałem - nie uczula, ni powoduje alergii, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Kamień w przeciwieństwie do płytek ceramicznych nie jest produkowany, a jedynie wydobyty i poddany obróbce, która wydobywa z niego całe piękno.

Przy etapie projektowania wnętrza czy otoczenia do domu towarzyszą nam zwykle duże emocje. Zastanawiamy się jakie materiały wykończeniowe najlepiej pasowały by do naszego mieszkania, ogrodu czy domu. Staramy się, wśród ogromnego wyboru produktów, odnaleźć taki, który połączyłby wiele pożądanych cech takich jak: urok, estetyczność, praktyczność, łatwość w utrzymaniu czystości, odpowiedni kolor, strukturę i format. Ponadto zachowałby cechy ponadczasowość i niezniszczalności.

Wszystkie te cechy łączy ce sobą kamień naturalny. Bogactwo gatunków, kolorów, struktur i formatów jakie możemy osiągnąć w przypadku kamienia naje niemalże nieograniczone możliwości wkomponowania go i dopasowania do niemalże każdej aranżacji. Poprzez możliwość obróbki kamienia wedle naszych upodobań możemy dopasować go do zarówno nowoczesnych stylizacji wnętrz jaki i klasycznych, retro czy industrialnych. Wiele czynników należy wziąć pod uwagę podczas projektowania pomieszczeń. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać materiały, by tworzyły we wnętrzu całkowitą spójność. Kamień naturalny, bardzo ładnie prezentuje się z innymi produktami, tj.: drewno, szkło, metale, różnego rodzaju tekstylia oraz odpowiednie oświetlenie. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu możemy odpowiednio wyeksponować i zaprezentować we wnętrzu kamień naturalny.

Poza ponadczasowością, kamień naturalny ma inną bardzo ważną cechę, a mianowicie trwałość. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Posadzki czy blaty kamienne możemy odnawiać i odświeżać, poprzez szlifowanie i ponowne polerowanie kamienia, bez konieczności wymiany na nowy. Biorąc ten bezsprzeczny atut pod uwagę, oraz przeliczając koszt wymiany starej podłogi, na przykład z płytek ceramicznych, cena kamienia naturalnego przy takiej kalkulacji wcale nie jest duża. Kamień naturalny nadaje elegancji wnętrzu, biorąc pod uwagę jego niepowtarzalność oraz unikatowość jest od materiałem dekoracyjnym. Kamień naturalny znajduje szeroki wachlarz zastosowań, począwszy od posadzki, poprzez schody kamienne, obudowy kominkowe oraz ściany i elewacje, ściany ozdobne czy blaty kuchenne. Okładziny ścienne jak i podłogowe z kamienia naturalnego, sprawdzają się nie tylko we wnętrzach jako płytki do kuchni czy pyłki do łazienki, ale również, ze względu na swoje właściwości i dużą odporność na zmienne warunki zewnętrzne, możemy zastosować je w ogrodach, na tarasach czy elewacjach zewnętrznych. Fasada budynku, to jego wizytówka, która powinna stylem współgrać zarówno z otoczeniem, jak i wystrojem wnętrza. Kamień naturalny również doskonale sprawdza się w ogrodzie. Do aranżacji ogrodu wykorzystać możemy palisady granitowe, kostki czy płyty granitowe. Natomiast przy wytyczaniu ścieżek czy tarasów pomogą nam granitowe oporniki. Powszechnie wykorzystuje się kamień drogowy, w postaci krawężników granitowych, czy kamiennych płyt na podjazd.