Płytki kamienne

Aktywne filtry

Płytki z kamienia naturalnego to ponadczasowy sposób na wykończanie wnętrz oraz aranżację przydomowego otoczenia. Używane od najstarszych czasów jako okładziny posadzkowe w zamkach i pałacach, zdobiące elewacje i fasady na zewnątrz, a także wykorzystywane w architekturze ogrodów. Płyty kamienne po dziś dzień mają także zastosowanie w teraźniejszym budownictwie. Kojarzone są z luksusem, elegancją, bogactwem, ale również z ponadczasowością, trwałością i odpornością przede wszystkim na upływ czasu.

Rozróżniamy wiele gatunków kamienia naturalnych, takich jak: marmury, granity, trawertyny, bazalty, kwarcyty, wapienie, piaskowce i wiele innych. Wszystkie te rodzaje kamieni stworzone zostały miliony lat temu przez samą naturę. Wydobywane z ziemi w postaci bloków kamiennych, następnie poddawane różnego rodzaju obróbce mechanicznej, chemicznej lub termicznej, mającej na celu osiąganie pożądanych struktur czy faktur na powierzchniach płytek kamiennych.

Dzięki zaawansowanym technologią oraz specjalistycznym maszynom, potrafimy osiągnąć wiele różnych wykończeń, które mają spełniać pożądane funkcje. Główne z nich to płomieniowanie, polerowanie, szlifowanie czy bębnowanie płytek kamiennych.  Każde z wykończeń daje inny efekt wizualny na każdym rodzaju kamienia. Na przykład płytki granitowe, jako jedne z najbardziej trwałych i odpornych płytek kamiennych, doskonale sprawdzają się na zewnętrzne warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Nie straszne im deszcze, mrozy, czy wysokie temperatury. Jednakże, żebyśmy mogli używać ich bezpiecznie, zarówno na naszych tarasach, schodach zewnętrznych, jak i w miejscach użytku publicznego, powinny być w wykończeniu płomieniowanym. Płomieniowanie  to obróbka termiczna, inaczej wypalanie. Wypalana są minerały z wierzchniej powierzchni pytki, nadając jej delikatną strukturę. Dzięki czemu płytka staje się chropowata, szorstka i przede wszystkim antypoślizgowa.

Polerowane wykończenie płytek kamiennych, to obróbka typowo mechaniczna. Ma ona na celu nadanie płytce kamiennej gładkości oraz połysku. Sprawia, że płytka staje się błyszcząca i odbija światło jak lustro. Takie wykończenie często stosuje się dla kamiennych płytek marmurowych czy granitowych. Polerowne płytki marmurowe wyglądają bardzo elegancko i nadają wnętrzu szykowny wystrój.  Polerowanie uwydatnia naturalny kolor płytki kamiennej. Takie wykończenie bardzo często stosuje się na podłogach w salonach, oraz w łazienkach, zarówno jako płytki ścienne jak i podłogowe.

Wykończenie szlifowane płytek kamiennych, również osiągane jest poprzez obróbkę mechaniczną. Nadaje płytkom równie gładką powierzchnię jak polerowanie, natomiast jest to wykończenie matowe. Płytka szlifowana, nie błyszczy, nie odbija światła, ale posiada delikatną,  satynową powierzchnię. Polecamy takie wykończenie szczególnie po posadzki w miejscach narażonych na zwiększony ruch. Takich jak kuchnie, hole, przedpokoje, wejścia, oraz pomieszczenia użytku publicznego. Możemy takie płytki zastosować do recepcji, biura, przychodni. Często szlifujemy płytki kamienne z gatunku marmurów i trawertynów.

Bardzo częstym wykończeniem płytek kamiennych jest bębnowanie, antykowanie. Taki sposób obróbki kamienia sprawia, że zarówno powierzchnie jak i ranty płytek są postarzane, nieregularnie obite. Ma to na celu sprawić, żeby płytki kamienne wyglądały tak jakby używane były już kilkadziesiąt lat. Rustykalny, postarzany wygląd pytek doskonale wkomponować możemy w wiele aranżacji i projektów. Doskonale prezentują, się w rustykalnym stylu wiejskich, przytulnych chat, ale również bardzo ciekawie na zasadzie kontrastu styli, wyglądają zastosowane w  nowoczesnych lub industrialnych projektach. W bębnowanym wykończeniu najlepiej prezentują się płytki z trawertynu oraz marmuru.

Ciekawym wykończeniem jest również naturalne wykończenie płytki, czasem delikatnie szczotkowane w celu wygładzenia jej powierzchni. Najciekawiej w tym wykończeniu prezentują się kamienie z gatunku łupek. Płytki kamienne z łupka naturalnego doskonale sprawdzają się jako kamienie ozdobne na ścianach dekoracyjnych oraz elewacjach zewnętrznych. Fasady kamienne sprawiają, że budynek nabiera ciekawego wyglądu i znacznie podwyższają wartość nieruchomości.

Główną zaletą płytek kamiennych jest ich cena. Gotowe płytki kamienne, pocięte na określone wymiary, formaty i grubości niosą pewne ograniczenia dla niektórych projektów. Natomiast ich cena stanowi ułamek ceny kamienia kupowanego w slabach i ciętego w zakładach kamieniarskich. Gotowe płytki kamienne to luksus w zasięgu każdego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą płytek.