Filtruj według

Wykończenie

Wykończenie

Miejsce stosowania

Miejsce stosowania

Kolor

Kolor

Grubość (cm)

Grubość (cm)

Szerokość (cm)

Szerokość (cm)

Długość (cm)

Długość (cm)

Cena

Cena

  • 30,00 zł - 195,00 zł

Płytki trawertynowe

Aktywne filtry

Trawertyn to naturalna skała osadowa powstała miliony lat temu ze źródeł wód geotermalnych. Znany również pod nazwą alabaster egipski, wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie, ze względu na łatwość obróbki, do wyrobu posągów i waz. W rejonach, w których występował stosowano go również jako podstawowy materiał budowlany. Obecnie wykorzystywany jest w budownictwie, najczęściej w formie płytek trawertynowych, jako ozdobny materiał wykończeniowy.

Trawertyn to porowata skała osadowa. Naturalną cechą charakterystyczną dla płytek trawertynowych są otwory. Ich najczęstszym miejscem powstawania są okolice gorących źródeł wodnych, dlatego podłogi z trawertynu są wyjątkowo wytrzymałe i mogą przetrwać pokolenia nawet w trudnych i wilgotnych warunkach, takich jak kuchnie czy łazienki. Kolorystycznie płytki trawertynowe mają ciepłe, przytulne barwy w kolorach ziemi, takich jak: brąz, orzech, złoto, beż i kość słoniowa, dzięki czemu nadają wnętrzu elegancki, ciepły wygląd. Ze względu na niespójność kolorystyki, różność odcieni i tekstury każda podłoga trawertynowa wygląda inaczej. Trawertyn jest dziełem sztuki matki natury i nawet niewielkich pomieszczeniach może stanowić ozdobę całego domu. Płytki trawertynowe doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczenie we wnętrzach budynków. Są ciekawą dekoracją nie tylko na dużych powierzchniach jako okładziny ścienne czy podłogowe, w salonach, kuchniach i łazienkach. Polecane są również na niewielkich przestrzeniach jako okładziny kominków, ścian dekoracyjnych, przestrzeni w kuchniach między blatem a szafkami górnymi.

Przed przystąpieniem do zakupu pyłek trawertynowych, należy przeanalizować i wziąć pod uwagę klika czynników. Przede wszystkim należy się przyjrzeć dostępnym wykończeniom płytek z trawertynu, mają one znaczący wpływ na wizualny efekt całej aranżacji. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wykończenia powierzchni górnej płytki, ale również na jej brzegi. Jest klika wykończeni brzegów: klasyczne cięte na prosto, bębnowane, oraz młotkowane. Pierwsze, cięte na prosto nadaje płytce bardziej nowoczesny wygląd, natomiast bębnowanie i młotkowanie, to wykończenia mające na celu postarzyć płytkę. Takie antyczne wykończenia sprawiają, że rant płytki jest (mniej w przypadku bębnowanego i mocniej w przypadku młotkowanego) nieregularnie nierówno, obity, obtłuczony jakby płytka kamienna miała setki lat. Najbardziej popularne wykończenia powierzchni górnej płytek trawertynowych to: Szlifowana – Gładka, równa, matowa. Polerowana – gładka, błyszcząca, odbija światło. Szczotkowana - gładka, lekko strukturalna. Naturalne otwory, porowatości występujące w płytce trawertynowej możemy pozostawić niewypełnione, wtedy płytka jest z dziurami i wgląda najbardziej naturalnie. Można je również za żywicować. Wypełnienie żywicą sprawia, ze dziury są widoczne, natomiast powierzchnia jest gładka. Można także płytki z trawertynu zaszpachlować, wypełniając zaprawą cementową.

Wiele różnych wykończeni, formatów i odcieni płytek z trawertynu, sprawia, że mamy wiele możliwości wykorzystania tego typu kamienia w aranżacjach i projektach. Warto dodać również, że ceny płytek trawertynowych nie są znacząco wysokie, spokojnie możemy je porównać do cen płytek gresowych, a zdecydowanie znacznie podnoszą wartość inwestycji. Moda na płytki z kamieni naturalnych nie przemija, są one ponadczasowe, dlatego warto zapoznać się z naszą ofertą płytek trawertynowych.