Pytania dotyczące kamienia naturalnego.
-
Czy zewnętrzne schody możemy obłożyć kamieniem naturalnym?
Granit to rodzaj kamienia naturalnego, który jest bardzo trwały i całkowicie odporny na warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Należy wybrać odpowiednie wykończenie do powierzchni górnej płytek. Najbardziej antypoślizgowym wykończeniem jest granit płomieniowany, inaczej zwany wypalanym. W ofercie podsiadamy gotowe stopnie z granitu na zewnętrzne schody.
-
Gdzie możemy zastosować płytki marmurowe?
Płytki marmurowe można stosować na ścianach i posadzkach w każdym rodzaju wnętrz. Należy jednak wiedzieć, że marmur użyty na posadzkę może po kilku latach stracić poler. W takim przypadku można skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się renowacją tego typu elementów i może na nowo mechanicznie wypolerować posadzkę.
-
Czy płytki z kamienia naturalnego możemy zastosować na ogrzewaniu podłogowym?
Kamień jest doskonałym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu z powodzeniem można zastosować go do ogrzewania podłogowego. Każdy rodzaj kamienia idealnie nadaje się do zastosowania w miejscach gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Kamień bardzo dobrze się nagrzewa, mocniej niż każda inna okładzina podłogowa i długo utrzymuje ciepło, nawet po wyłączeniu ogrzewania. Należy jednak pamiętać, aby płytki na podłodze układać na specjalny klej do podgrzewanych podłóg.
-
Czy posadzkę z kamienia naturalnego można montować bez fug ?
Zawsze zalecamy stosowanie fug, chociażby najmniejszych. Szczególnie ważne jest to przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie płytki z kamienia pracują odpowiednio do wahania temperatur.
-
Jakie rodzaje kamienia będą najlepsze do wykonania posadzki w domu?
Zdecydowana większość naszych kamieni może być stosowana do wykończenia posadzki w domu. Odradzamy jedynie korzystanie z polerowanych marmurów oraz miękkich wapieni. Duże znaczenie ma oczywiście rodzaj wykończenia, a w związku z tym faktura kamienia. O ile marmur polerowany nie powinien być użyty do wykończenia podłogi, o tyle w wersji matowej lub szczotkowanej może zostać z powodzeniem zastosowany.
-
Jaki rodzaj kamienia naturalnego sprawdza się na elewacji?
Wiele gatunków kamienia możemy wykorzystać na pionowych ścianach naszych budynków. Kamienna fasada wygląda ponadczasowo i niezwykle okazale. Praktycznie każdy rodzaj kamienia sprawdzi się na elewacji. Po odpowiednim zaimpregnowaniu płytek, nie chłoną one wilgoci, przez co nie straszne im mrozy i inne warunki atmosferyczne. Do najbardziej popularnych elementów kamiennych używanych na elewacjach zaliczyć można: płytki z łupków, panele kamienne z łuków czy kwarcytów, płytki granitowe oraz płytki z piaskowca.
-
Jakie rodzaje kamienia będą najlepsze do wykonania ścieżek ogrodowych?
Na ścieżki ogrodowe idealnie sprawdzą się płyty granitowe. Odpowiednia grubość to 3 cm i zalecana jest do użytki pieszego, bez konieczności montażu stałego. Możemy takie płytki dowolnie ułożyć bezpośrednio na gruncie. Do wytyczenia ścieżek ogrodowych idealnie sprawdzą się oporniki / obrzeża granitowe.
-
Jakie rodzaje kamienia będą najlepsze do wykończenia tarasu, balkonu?
W naszych warunkach atmosferycznych, na zewnątrz idealnie sprawdzają się płytki granitowe. Granit to najbardziej odporny gatunek kamienia, dlatego doskonale sprawdza się w polskich warunkach pogodowych. Płomieniowane wykończenie powierzchni górnej płytek, nadaje płytkom granitowym odpowiedniej antypoślizgowości. Duży wybór kolorystyczny i formatowy płytek granitowych z naszej oferty sprawi, że doskonale sprawdzą się one na każdym tarasie.
-
Czym na co dzień czyścić kamień naturalny?
Do czyszczenia kamienia naturalnego należy używać delikatnych środków czyszczących specjalnie do tego celu stworzonych. W naszej ofercie znajduje się środek Fila Cleaner, który doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia wszystkich gatunków kamienia oraz płytek ceramicznych.
-
Czy kamień naturalny powinniśmy impregnować ?
Każdy kamień naturalny zaraz po zamontowaniu powinniśmy pokryć środkiem impregnującym. Impregnaty chronią powierzchnię płytek nie pozwalając na wnikanie w głąb nich wilgoci, zabrudzeń czy tłuszczów. Odpowiednia impregnacja pozwoli cieszyć się na długo urokiem kamienia naturalnego. Impregnat powinien zostać odpowiednio dobrany do rodzaju kamienia, jego powierzchni górnej oraz miejsca gdzie został zamontowany. Więcej szczegółów na te temat można przeczytać na naszym blogu oraz bezpośrednio u naszych doradców w sklepie.
-
Jak często należy wykonać impregnację?
Częstotliwość impregnacji kamienia naturalnego uzależniona jest od intensywności używania i czyszczenia płytek kamiennych. Częstotliwość ta będzie różna dla płytek zamontowanych pod prysznicem, czy blacie przy zlewie a inna dla np. okładziny kominkowej. Bezpiecznym uproszczeniem jest przyjęcie, że impregnację należy wykonywać raz na rok. Na szczęście jest to prosta czynność, polegającą na nałożeniu specjalnego środka na kamień naturalny za pomocą czystej gąbeczki lub ściereczki. Środek należy nałożyć dwukrotne i po odczekaniu kilkunastu minut pozostały nadmiar usunąć miękką szmatką lub froterką.
-
Co zrobić gdy kamień naturalny zaplamimy tłuszczem?
Przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko by do takiej sytuacji nie doszło. Po ułożeniu kamienia naturalnego należy zabezpieczyć go odpowiednim impregnatem, który będzie go chronił przed powstaniem tłustych plam. W przypadku zabrudzenia tłuszczem, bądź tuszem należy niezwłocznie zmyć plamę zanim kamień wchłonie brud do środka. Kamień niezaimpregnowany ma właściwości higroskopijne. Jednak, jeśli mimo wszystko dopuścimy do powstania głębokich plam możemy je wywabić specjalnymi środkami. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że uda się takie zabrudzenia usunąć całkowicie. Wybawianie plam z kamienia naturalnego to proces złożony i kosztowny, wykonywany przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się renowacją kamienia.
-
Czy schody wykonane z kamienia naturalnego są śliskie?
Wszystko zależy od tego jakie wykończenie powierzchni będzie miał wybrany kamień. Polerowane wykończenie kamienia, ładnie się błyszczy, natomiast nie jest zupełnie antypoślizgowe. Jeśli mamy wymóg schodów z dużą antypoślizgowością, należy wykorzystać granit płomieniowany. Strukturalna powierzania nadaje stopniom wysoką antypoślizgowość. We wnętrzach do uzyskania antypoślizgowości można zastosować paski antypoślizgowe w postaci naklejek albo w postaci pasków wykonywanych poprzez nacięcie lub płomieniowanie kamienia.
-
Jak dokładnie wyliczyć potrzebną ilość kamienia na taras?
Do wyliczonej powierzchni pomieszczenia lub tarasu zalecamy dodanie odpowiedniego zapasu. W przypadku prostego ułożenia płytek, przyjmuje się zwiększenie zamówienia o około 10 %. Zapas potrzebny będzie do wszelkiego rodzaju docinek.
-
Gdy zarysuje się element z kamienia naturalnego. Co dalej robić?
Płytkę kamienną po zarysowaniu można odnowić. Przy płytkich rysach stosuje się pastę polerska i filc. Jeśli rysa jest głęboka, można zastosować mechaniczne maszyny polerskie lub też wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną i dokonać polerowania powierzchni.
-
Co zrobić gdy zmatowieje posadzka z marmuru?
Polerowane lub szlifowane płytki marmurowe, ułożone na posadzce z czasem rysują się i przybierają matowy wygląd. Do usunięcia rys i nadania pierwotnego wyglądu trzeba użyć specjalistycznych maszyn polerskich oraz preparatów chemicznych. Kamień zostanie odnowiony i będzie wyglądał jak nowy.
-
Jaki klej jest odpowiedni do płytek kamiennych?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kleju. Do zamontowania płytek z kamienia naturalnego należy użyć wysoko elastycznego kleju z symbolem S1, a dla dużych formatów płyt lub ogrzewania podłogowego należy zastosować klej S2. Do jasnych płyt kamiennych zalecane jest stosowanie białego kleju.
-
Dlaczego ten sam kamień w różnych firmach różni się ceną?
Na cenę kamienia ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim główną składową ceny jest koszt zakupu materiału od producenta, a ten wynika w dużej mierze z selekcji materiału. Im wyższa selekcja, tym lepsza jakość płytek. Kamień w najwyższej selekcji jest bardziej równomiernie wybarwiony oraz rzadziej znajdziemy na nim puste obszary, czy niepożądane szczeliny.
-
Co to są spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe to wielkoformatowe płyty, w których skład wchodzą jedynie naturalne minerały (np. skały granitowe, pigmenty ceramiczne, piasek kwarcowy). Powstają w wyniku zmielenia i wymieszania odpowiednich kruszców, a następnie wyprasowania ich i wypieczenia w specjalnie zaprojektowanych, hybrydowych piecach. Sposób mielenia i ich prasowanie jest wykonywany według ścisłej receptury, która decyduje o kolorze i tonacji. Spieki kwarcowe cechuje absolutna odporność na wysokie temperatury, zarysowania, kwasy oraz zmienne warunki pogodowe.
-
Czy kamień może być klejony bezpośrednio do izolacji lub styropianu?
Płytki kamienne mogą być przyklejane do ocieplonej ściany, pod warunkiem, ze ściana została wcześniej odpowiednio przygotowana. Izolacja termiczna powinna być osłonięta siatką zbrojącą i dodatkowo przymocowana kołkami z talerzykami dociskającymi (4-6 szt/m2). Na elewację przeznaczone są płytki grubości do 2-3 cm, z wyrównaną tylną powierzchnią. Zalecane jest również, żeby wysokość okładziny kamiennej nie przekraczała 3 m. Pierwszy, dolny rząd płytek powinien mieć odpowiednie oparcie.
-
Jaka jest grubość płyty z kamienia naturalnego przeznaczonej do klejenia, a jaka płyty pod montaż wentylowany?
Na elewację do klejenia przy pomocy kleju przeznaczone są płytki grubości 1,2-3 cm z wyrównaną tylną powierzchnią. Jeśli chcemy zamontować grubsze płyty, powinniśmy to zrobić za pomocą kotew lub stelażu a płyty powinny mieć grubość 4 cm tak, aby zminimalizować ryzyko powstania pęknięcia przy tworzeniu nawiertu.
-
Do jakiej wysokości można przyklejać płyty z kamienia naturalnego?
Na elewacji kamień może być zamocowany za pomocą kleju do wysokości 3 m. Powyżej tej wysokości, płytki kamienne powinny zostać dodatkowo zahaczone zaczepami i powinien zostać zastosowany montaż suchy, przy użyciu kotew lub stelaży.