Odpowiednim kamieniem na schody zewnętrzne jest granit. Jest to rodzaj kamienia naturalnego, który jest bardzo trwały i całkowicie odporny na warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Należy wybrać odpowiednie wykończenie powierzchni płytki. Najbardziej antypoślizgowym wykończeniem jest płomieniowanie, inaczej zwane wypalaniem. W ofercie podsiadamy gotowe stopnie z granitu na zewnętrzne schody.

Płytki marmurowe można zastosować na ścianach i posadzkach praktycznie każdych wnętrz. Należy jednak wiedzieć, że marmur użyty na posadzce może po kilku latach stracić poler. Są firmy, które zajmują się renowacją tego typu elementów i mogą na nowo, mechanicznie wypolerować powierzchnię.

Kamień uwielbia ogrzewanie podłogowe. Każdy rodzaj kamienia idealnie nadaje się do zastosowania w miejscach, gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Kamień doskonale się nagrzewa, mocniej niż każda inna okładzina podłogowa i długo utrzymuje ciepło, nawet po wyłączeniu ogrzewania. Należy jednak pamiętać, żeby taką podłogę układać na specjalny klej do podgrzewanych podłóg.

Zawsze zalecamy stosowanie fug, chociażby najmniejszych, minimalnych. Jest to szczególnie ważne przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie płytki z kamienia pracują odpowiednio do temperatury.

Zdecydowana większość naszych kamieni może być stosowana do wykończenia posadzki w domu. Odradzamy jedynie korzystanie
z polerowanych marmurów oraz miękkich wapieni. Duże znaczenie ma oczywiście stopień wykończenia, a w związku z tym faktura kamienia. O ile marmur polerowany nie powinien być użyty do wykończenia podłogi, o tyle w wersji matowej lub szczotkowanej może zostać z powodzeniem zastosowany.

Wiele gatunków kamienia możemy wykorzystać na pionowych ścianach naszych budynków. Kamienna fasada wygląda ponadczasowo
i niezwykle okazale. Praktycznie każdy rodzaj kamienia sprawdzi się na elewacji. Po odpowiednim zaimpregnowaniu płytek, nie chłoną one wilgoci, przez co nie straszne są im mrozy i inne warunki atmosferyczne. Do najbardziej popularnych elementów kamiennych używanych na elewacjach, zaliczyć można: płytki z łupków, panele kamienne z łupków czy kwarcytów, płytki granitowe oraz płytki z piaskowca.

Na ścieżki ogrodowe idealnie sprawdzą się płyty granitowe. Odpowiednia grubość zalecana do użytku pieszego to 3 cm. Nie ma konieczności montażu stałego takich płytek. Możemy takie płytki dowolnie ułożyć bezpośrednio na gruncie. Do wytyczenia ścieżek ogrodowych idealnie sprawdzą się oporniki / obrzeża granitowe.

W naszych warunkach atmosferycznych, na zewnątrz, idealnie sprawdzają się płytki granitowe. Granit to najbardziej odporny gatunek kamienia, dlatego doskonale sprawdza się w polskich warunkach pogodowych. Płomieniowane wykończenie górnej powierzchni płytek, nadaje granitom odpowiedniej antypoślizgowości. Duży wybór kolorystyczny i formatowy płytek granitowych z naszej oferty sprawi, że doskonale sprawdzą się one na każdym tarasie.

Do czyszczenia kamienia naturalnego należy używać delikatnych środków czyszczących specjalnie do tego celu stworzonych. W naszej ofercie znajduje się środek Fila Cleaner, który doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia wszystkich gatunków kamienia oraz płytek ceramicznych.

Każdy kamień naturalny, zaraz po zamontowaniu, powinniśmy pokryć środkiem impregnującym. Impregnaty chronię powierzchnię płytek i nie pozwalają na wnikanie w ich głąb wilgoci, zabrudzeń czy tłuszczy. Odpowiednia impregnacja pozwoli cieszyć się na długo urokiem kamienia naturalnego. Impregnat powinien zostać odpowiednio dobrany do rodzaju kamienia, jego powierzchni górnej oraz miejsca gdzie został zamontowany. Więcej szczegółów na ten temat można przeczytać na naszym blogu oraz bezpośrednio u naszych doradców w sklepie.

Wszystko uzależnione jest od intensywności używania i czyszczenia płytek kamiennych. Inna będzie częstotliwość impregnacji płytek zamontowanych pod prysznicem, czy blacie przy zlewie, a inna dla płytek ściennych czy okładziny kominkowej. Bezpiecznym uproszczeniem jest przyjęcie, że impregnację należy robić raz na rok. Na szczęście jest to prosta czynność, polegającą na nałożeniu specjalnego środka na kamień naturalny. Należy to zrobić dwukrotne i po odczekaniu kilkunastu minut pozostały nadmiar usunąć miękką szmatką lub froterką.

Przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko żeby do takiej sytuacji nie dopuścić. Należy wcześniej użyć odpowiedniego impregnatu, który zabezpieczy kamień przez tłustymi plamami. W przypadku zabrudzenia tłuszczem, należy niezwłocznie zmyć plamę, zanim kamień wchłonie brud do środka. Kamień niezaimpregnowany ma właściwości higroskopijne. Jednak, jeśli mimo wszystko dopuścimy do powstania głębokich plam, możemy je wywabić specjalnymi środkami. Nie ma jednak stu procentowej gwarancji że uda się takie zabrudzenia usunąć całkowicie. Jednak jest to proces złożony i kosztowny, wykonywany przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się renowacją kamienia.

Wszystko zależy od tego jakie wykończenie powierzchni będzie miał wybrany kamień. Polerowane wykończenie kamienia, ładnie się błyszczy, natomiast nie jest zupełnie antypoślizgowe. Jeśli mamy wymóg schodów z dużą antypoślizgowością, należy wykorzystać granit płomieniowany. Strukturalna powierzchnia nadaje stopniom wysoką antypoślizgowość. We wnętrzach do uzyskania antypoślizgowości można zastosować paski antypoślizgowe w postaci naklejek albo w postaci pasków wykonanych poprzez nacięcie lub płomieniowanie kamienia.

Do wyliczonej powierzchni pomieszczenia lub tarasu zalecamy dodanie odpowiedniego zapasu. W przypadku prostego ułożenia płytek, przyjmuje się zwiększenie zamówienia o około 10 %. Zapas potrzebny będzie do wszelkiego rodzaju docinek oraz lepszym rozplanowaniu płytek do naszych potrzeb.

W przypadku zarysowań możemy odnowić płytkę kamienną. Przy płytkich rysach stosuje się pastę polerską i filc. Jeśli rysa jest głęboka, można zastosować mechaniczne maszyny polerskie lub też wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną
i dokonać polerowania powierzchni.

Polerowane lub szlifowane płytki marmurowe, ułożone na posadzce z czasem rysują się i przybierają matowy wygląd. Do usunięcia rys
i nadania pierwotnego wyglądu trzeba użyć specjalistycznych maszyn polerskich oraz preparatów chemicznych. Kamień zostanie odnowiony i będzie wyglądał jak nowy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kleju. Do zamontowania płytek z kamienia naturalnego należy użyć wysoko elastycznego kleju z symbolem S1, a dla dużych formatów płyt lub ogrzewania podłogowego należy zastosować klej S2. Do jasnych płyt kamiennych zalecane jest stosowanie białego kleju.

Na cenę kamienia ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest nim cena zakupu materiału od producenta, a ta wynika w dużej mierze z rodzaju selekcji materiału. Im wyższa selekcja, tym lepsza jakość płytek. Kamień w najwyższej selekcji jest bardziej równomiernie wybarwiony oraz rzadziej znajdziemy na nim puste obszary, czy niepożądane szczeliny.

Spieki kwarcowe to wielkoformatowe płyty, w których skład wchodzą jedynie naturalne minerały (np. skały granitowe, pigmenty ceramiczne, piasek kwarcowy). Powstają w wyniku zmielenia i wymieszania odpowiednich kruszców, a następnie wyprasowania ich
i wypieczenia w specjalnie zaprojektowanych, hybrydowych piecach. Sposób mielenia i ich prasowanie wykonuje się według ścisłej receptury, która decyduje o kolorze i tonacji. Spieki kwarcowe cechuje absolutna odporność na wysokie temperatury, zarysowania, kwasy, zmienne warunki pogodowe.

Płytki kamienne mogą być przyklejane do ocieplonej ściany, pod warunkiem, że ściana jest odpowiednio przygotowana. Izolacja termiczna powinna, być osłonięta siatką zbrojącą i dodatkowo przymocowana kołkami z talerzykami dociskającymi (4-6 szt/m2). Na elewację przeznaczone są płytki o grubości do 2-3 cm, z wyrównaną tylną powierzchnią. Zalecane jest również, żeby wysokość okładziny kamiennej nie przekraczała 3 m. Pierwszy, dolny rząd płytek powinien mieć odpowiednie oparcie.

Na elewację, do klejenia przy pomocy kleju, przeznaczone są płytki grubości 1,2-3 cm, z wyrównaną tylną powierzchnią. Jeśli chcemy zamontować grubsze płyty, powinniśmy to zrobić za pomocą kotew lub stelaża. Takie płyty powinny mieć grubość 4 cm tak, aby zminimalizować ryzyko powstania pęknięcia przy tworzeniu nawiertu.

Na elewacji kamień może być zamocowany za pomocą kleju do wysokości 3 m. Powyżej tej wysokości, płytki kamienne powinny zostać dodatkowo zahaczone zaczepami i powinien zostać zastosowany montaż suchy, przy użyciu kotew lub stelaża.

Płytki ceramiczne

Rektyfikowanie polega na obróbce brzegów płytek z bardzo dużą dokładnością. Płytki zostają idealnie przycięte do jednej wielkości i mają dokładnie wyrównaną powierzchnię brzegu. Dzięki temu, powstałe elementy układać można bez obaw o rozbieżności rozmiarowe. Obróbce tej poddawane są płytki ścienne i podłogowe. Często rektyfikowane płytki nazywane są bezfugowymi, czyli takimi, które nie wymagają użycia żadnych spoin pomiędzy płytkami. Jednak takie określenie jest błędne, ponieważ w rzeczywistości układanie płytek bez użycia fug jest praktycznie niemożliwe i niesie ze sobą ogromne ryzyko ich uszkodzenia. Głównie ze względu na różną rozszerzalność liniową podłoża oraz materiałów zastosowanych przy montażu płytek. Montaż bez użycia spoin stwarza ogromne ryzyko uszkodzenia zamontowanych już płytek.

Nie zalecamy układania żadnych płytek bezfugowo. Montaż bez użycia spoin stwarza ogromne ryzyko uszkodzenia zamontowanych już płytek i jest niezgodny ze sztuką glazurniczą. Płytki zamontowane bez fug, narażone są na pękanie oraz odkształcenia. Minimalna zalecana spoina w przypadku płytek rektyfikowanych to 2 mm.

Płytki gresowe powstają w procesie składającym się z dwóch etapów. Pierwszy to prasowanie pod wysokim ciśnieniem, a następny to wypalanie w wysokiej temperaturze kamionki szlachetnej. Główne zalety gresu to: niska nasiąkliwość, która sprawia, że płytki są mrozoodporne, a także odporne na zaplamienia i łatwe w utrzymaniu w czystości. Płytki gresowe cechują się też wysoką twardością, która czyni je odpornymi na wszelkie uszkodzenia i zarysowania.

• Gres porcelanowy – cieszy się popularnością ze względu na wysoką odporność na wysokie temperatury oraz chemię domową
• Gres techniczny – to gres o najwyższej odporności na ścieranie, wybierany do miejsc szczególnie intensywnie eksploatowanych
• Gres polerowany – polerowanie gresu powoduje poprawę jego walorów estetycznych, ale też obniżenie odporności na zaplamienia
i zarysowania oraz zwiększenie nasiąkliwości (z tego powodu gres polerowany należy zaimpregnować zaraz po ułożeniu)
• Gres szkliwiony – szkliwienie gresu polega na pokryciu jego powierzchni dodatkową warstwą szkliwa, co podnosi jego odporność
i poprawia wygląd, ale zmniejsza odporność na zaplamienia i naraża na odpryski szkliwa.

W odniesieniu do płytek ceramicznych, glazurą nazywa się zwyczajowo płytki ścienne. Są to płytki, których produkcja po etapie wypalenia obejmuje glazurowanie, czyli pokrycie powierzchni warstwą glazury. Dzięki glazurze płytki otrzymują niepowtarzalne kolory oraz struktury. Glazura ze względu na swoje parametry nadaje się tylko do układania na ścianach - jest odporna na chemię domową oraz temperaturę. Jest również nienasiąkliwa, ale też mało wytrzymała na obciążenia.

Impregnować należy jedynie gres polerowany. Jest on jedyną odmianą gresu, która wymaga dodatkowej ochrony. W procesie polerowania płytek gresowych otwierają się ich pory, a same płytki stają się podatne na zabrudzenia i zarysowania. Zwiększa się ich nasiąkliwość
i stają się wrażliwe na chemię domową. Aby zapobiec uszkodzeniom wynikającym z obniżonych parametrów technicznych, gres polerowany należy zaimpregnować. W tym celu ułożone i oczyszczone z wszelkich zabrudzeń płytki, jeszcze przed położeniem fug, pokrywa się równomiernie warstwą impregnatu Fila MP 90 i pozostawia na kilka godzin do wyschnięcia.

Parametr nasiąkliwości informuje nas o chłonności płytek. Im wyższy wskaźnik nasiąkliwości, tym więcej wody będzie chłonąć płytka. Nasiąkliwość wynika z porowatości danej płytki, i bezpośrednio wpływa na jej mrozoodporność. Na ten wskaźnik powinniśmy zwrócić uwagę wybierając płytki do łazienki czy na taras, w tych miejscach wskaźnik nie powinien wynosić więcej niż 3%.

Istnieje klasyfikacja antypoślizgowości płytek ceramicznych. Producenci oznaczają antypoślizgowość parametrem R9-R13. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, powinniśmy wziąć pod uwagę ten parametr. Biorąc pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy ułożyć płytki należy wziąć pod uwagę powyższy wskaźnik. Do użytku domowego, w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć, zalecane jest stosowanie płytek o parametrze R9. Do kuchni, garażu, magazynu powinniśmu użyć R10. R11 stosujemy między innymi w warsztatach samochodowych i pralniach. Wskaźnik R12 zalecany jest do użycia w chłodniach i kuchniach przemysłowych. R13 to płytka o bardzo dużej antypoślizgowości, stosowana w miejscach użytku publicznego.

Jednym z parametrów określających wytrzymałość płytek jest klasa ścieralności. Wskaźnik ten dotyczy płytek podłogowych, bo to one zazwyczaj narażone są na ścieranie. Wyróżniamy pięć klas. I Klasa ścieralności – przeznaczona jest do pomieszczeń mieszkalnych, mało eksploatowanych np. sypialnie. II klasa przeznaczona do pomieszczeń mieszkalnych, w których poruszamy się w miękkim obuwiu, jak łazienki, pokoje dzienne. III klasa z przeznaczeniem do powierzchni bardziej używanych jak np. kuchnie. IV klasa to pomieszczenia o średnim natężeniu ruchu i pomieszczenia użyteczności publicznej o niezbyt intensywnym natężeniu ruchu. Natomiast klasa V to płytki przeznaczone do budynków użyteczności publicznej i miejsc szczególnie silnie eksploatowanych.

Kuchnia to pomieszczenie dość często używane, narażone na zabrudzenia oraz uszkodzenia ciężkimi przedmiotami. Warto przy wyborze płytek do kuchni zwrócić uwagę na klika wskaźników określających wytrzymałości płytek. Parametry techniczne, jakie powinny spełniać kafelki do kuchni to odporność na ścieranie min III klasy, niska nasiąkliwość oraz wysoka odporność na zaplamienie. Względy estetyczne, i wygląd płytek, ich kolor, wzór, format to indywidualna ocena nas samych.

Salon to pomieszczenie dość intensywnie eksploatowane, do tego pełni funkcje reprezentatywne. Z uwagi na to należy wybrać pyłki o wysokiej klasie odporności na ścieranie III lub IV. Na rynku producenci oferują niezliczone ilości formatów, struktur, wzorów. Wygląd zewnętrzny płytki to już nasza indywidualna ocena. Często jednak na płytki do salonu wybierane są płytki (lub gresy) polerowane, które ładnie odbijają światło, powiększając optycznie pomieszczenie i mają wysokie walory estetyczne.

Wybór płytek do łazienki powinien być odpowiednio przemyślany. Poza wyglądem płytki, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Płytki w łazience powinny być trwałe, powinny być łatwe do wyczyszczenia i utrzymania higieniczności, oraz powinny być odporne na wilgoć. W związku z tym powinniśmy wybrać płytki o co najmniej II klasie ścieralności, nasiąkliwości na poziomie nie wyższym niż 10% (a najlepiej wybierać płytki klasy pierwszej o nasiąkliwości do 3%). Łatwym do utrzymania w czystości rozwiązaniem jest wybór do łazienki płytek wielkoformatowych i położenie ich z minimalną fugą. Do łazienek odradza się wybieranie gresu polerowanego, ponieważ w kontakcie z wodą jest śliski.

Garaż to miejsce, które bardzo narażone jest na duże obciążenia, intensywne użytkowanie, silne zabrudzenia i często dość niską temperaturę. Dlatego powinniśmy wybierać płytki mrozoodporne, wytrzymałe, twarde, o wysokiej (najlepiej V) klasie ścieralności i wysokiej odporności na plamienie. Do garażów chętnie wybierany jest gres techniczny, który spełnia wszystkie te wymagania.