Zastosowanie oraz montaż forniru kamienego.

Fornir kamienny to cienka na około 3 mm, elastyczna okładzina ścienna, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Fornir kamienny może być użyty do: obłożenia ścian dekoracyjnych, mebli, drzwi, blatów stołów dekoracyjnych, biokominków, obudów półokrągłych wanien, kabin prysznicowych jak również jako element dekoracyjny łuków oraz kolumn. Dzięki cienkiej warstwie kamienia naturalnego, fornir jest bardzo lekki i prosty w montażu, poniżej kilka wskazówek, które powinny ułatwić montaż forniru kamiennego. • Ważne jest aby przed rozpoczęciem montażu odpowiednio przygotować zarówno fornir, odtłuszczając go acetonem na tylnej powierzchni, oraz powierzchnię, na której będzie montowany, poprzez odkurzenie i zagruntowanie podłoża odpowiednim środkiem w zależności czy jest to ściana z tynku, betonu czy gipsu.

• Przed przystąpieniem do montaży forniru zalecane jest ułożenie sobie płytek na „sucho” i rozplanowanie dogodnego ułożenia wzorów i odcieni. Fornir kamienny to płyty z naturalnego kamienia i należy mieć na uwadze, że każdy arkusz to produkt naturalny i unikatowy, więc niemożliwe jest idealne dopasowanie wzoru czy struktury.

• Fornir kamienny można ciąć zarówno nożycami ręcznymi, jak i elektronarzędziami. Zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, dlatego zalecamy użycie ochronnych masek, okularów i rękawic. Krawędzie, które zostały docięte szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, by brzeg był estetycznie wykończony i równy.

• Fornir zalecamy montować do powierzchni przy użyciu kleju poliuratenowego, modyfikowanego silanem. Nanosimy klej na powierzchnię za pomocą wyciskacza ręcznego, akumulatorowego lub pneumatycznego. Następnie klej należy rozprowadzić po całej powierzchni szpachlą zębatą. W przypadku zabrudzenia klejem powierzchni kamienia należy po spolimeryzowaniu się kleju mechanicznie usunąć zabrudzenie. Następnie dokładnie dociskamy fornir do ściany w celu usunięcia nadmiaru powietrza. Należy jednak uważać, by docisk nie był zbyt mocny, aby nie wypchnąć kleju na powierzchnię.

• Jeżeli nie kleiliśmy forniry na styk, możemy wypełnić szczeliny między arkuszami fugą. Przed fugowaniem zalecamy zabezpieczenie brzegów arkuszy poprzez oklejenie ich taśmą, co uchroni nas przed niechcianym zabrudzeniem większej części arkusza. Nadmiar fugi można usunąć gąbką.

• Jak każda płytka kamienna fornir powinien zostać zaimpregnowany. Impregnacja pozwoli na zabezpieczenie kamienia, przed plamami i wilgocią. Zalecamy użycie impregnatu: do łazienki i kuchni – Fila Fob, do reszty pomieszczeń – Fila Hydrorep. Odpowiednio dobranym impregnatem możemy też wysycić naturalny kolor kamienia, poprzez użycie Fila WET.

Comments

Leave your comment