Jak wybrać płytki kamienne na taras ?

Przy budowie domu każdy z nas marzy o pięknym, ozdobnym tarasie. Na którym spokojnie, beztrosko spędzimy czas przy grillu z rodziną i przyjaciółmi. Pojawia się pytanie jaki materiał wybrać na taras by był ponadczasowy, elegancji, ozdobny, łatwy w utrzymaniu i pięknie komponował się z elewacją budynku i otoczeniem.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek kamiennych o różnych barwach i formatach, co pozwala nam na wiele efektownych aranżacji naszych tarasów. Kamienne płytki tarasowe są bardzo wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać o kliku ważnych aspektach.

płytki piaskowiec kamień naturalny taras

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać kamień do naszych specyficznych i bardzo wymagających warunków atmosferycznych. Należy wziąć pod uwagę długie i często srogie zimy, częstą wilgotność powietrza i opadów oraz wahania temperatur od plus kilkudziesięciu do minus kilkunastu stopni. W związku z powyższym należy wybrać kamień trwały, mrozoodporny, jak najmniej nasiąkliwy i antypoślizgowy.

Na tarasy szczególnie polecane są płytki granitowe, bazalty, kwarcyty oraz niektóre rodzaje wapieni i łupków.

płytka granitowa kamienna naturalna taras szara grey

Szczególnie chętnie wybierane są granity. Z prostej przyczyny, są to jedne z najbardziej trwałych i tanich kamieni dostępnych na rynku. Płytki granitowe powszechnie dostępne mamy w wielu kolorach od bardzo jasnej szarości, przez brązy, beże, czerwienie, grafity aż do czerni. Tarasowi obłożonemu granitem nie straszne zmiany temperatur, kwaśne deszcze, niektóre chemikalia, duży nacisk, ścieralność, nasiąkliwość i wiele innych degradujących czynników. Polecamy granity o powierzchni płomieniowanej (wypalanej) są one antypoślizgowe.

Należy również zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej grubości do danego sposobu montażu płyt tarasowych. Jeśli będziemy płyty kleić do podłoża betonowego można bez przeszkód wybrać płytki nawet 1,5 czy 2 cm grubości. Natomiast do tarasów wentylowanych zalecana jest grubość płyt 3 centymetrowych. 

kamień naturalny wapień na taras schody zewnętrzne realizajca

Jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad podczas budowy tarasu, takich jak odpowiednie spadki, hydroizolacje czy dobór odpowiedniego kleju. Oraz okresowo poddamy taras impregnacji zabezpieczając przed chłonnością zabrudzeń czy tłuszczy będziemy mieć gwarancję pięknego tarasu i ogromnej z niego satysfakcji na bardzo długi czas.

Comments

Leave your comment