Płytka trawertynowa w łazience i kuchni.

Trawertyn jest kamieniem naturalnym. Porowata skała osadowa, odmiana martwicy wapiennej. Złoża trawertynu występują niemalże na całym świecie. Najsłynniejsze z  nich to Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych czy słynne w Turcji Pamukkale.

Trawertyn to kamień znany i ceniony od najdalszych lat. Już w starożytnym Egipcie wykorzystywany był do wyrobu posągów i waz. Używany był również jako podstawowy materiał budowlany, ze względu na łatwość obróbki. W obecnych czasach kamień naturalny uważany jest jako produkt luksusowy i wykorzystywany jest jako kamień budowlany lub dekoracyjny.

Płytki trawertynowe słyną z wyjątkowego wyglądu, ponadczasowej, uniwersalnej kolorystyki. Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się przy aranżacji wnętrz właśnie na płytki z trawertynu. Atutem trawertynu jest cena. Jest to kamień znacznie tańszy od płytek marmurowych, a zapewnia równie elegancki i ponadczasowy efekt wykończenia wnętrza. Różnorodność płytek trawertnowych zapewnia możliwość dostosowania ich do każdej potrzeby użytkowej jaką mamy we wnętrzach domów. Na rynku dostępne są powszechnie wykończenia naturalne, szlifowane, szczotkowane, szpachlowane, żywicowane i polerowane. W różnych wykończeniach brzegów: bardziej eleganckich, na prosto ciętych lub antykowanych czy młotkowanych, które posiadają ciekawy rustykalny wygląd.

Z tytułu jasnej kolorystyki i wielu dostępnych formatów płytek z trawertynu możemy go z powodzeniem zastosować niemalże w każdym pomieszczeniu. Doskonale wygląda nawet w małych pomieszczeniach takich jak łazienki czy toalety na podłodze, ale również jako płytki ścienne. Poza płytkami w regularnych wymiarach dostępne mamy wiele dekorów z trawertynu, takich jak: mozaiki, płytki ozdobne w formacie 10x10 cm lub 7,5x15 cm. Bez względu na to jak małe lub nietypowe jest to pomieszczenie zawsze można odpowiednio dobrać płytki kamienne, wykorzystując regularne formaty, miksy wielkości płytek do układania wzorów np. układanek rzymskich, mozaik czy innych kamiennych dekorów.

Przez porowatą strukturę trawertynu wiele osób obawia się stosowanie tego gatunku kamienia w pomieszczeniach, gdzie mamy kontakt z wilgocią. Nic bardziej mylnego. Płytki trawertynowe możemy stosować jako okładziny na ścianę czy podłogę zarówno do kuchni jak i do łazienki. Warunkiem jest, tak w przypadku innych gatunków kamieni, użycie odpowiedniej impregnacji. Impregnat dopieramy do powierzchni górnej płytki, czyli do wykończenia jakie dana płytka posiada, oraz do miejsca przeznaczenia. Inny impregnat należy zastosować do trawertynu polerowanego, a inny do matowej powierzchni kamienia. Warto również zwrócić uwagę podczas doboru impregnatu czy nadaję on płytce odporność na tłuszcze i czy jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Taki impregnat należałoby użyć do płytki trawertynowej w kuchni. Odpowiednia impregnacja płytek z kamienia naturalnego, poprawny montaż, oraz dobór odpowiedniego wykończenia płytki do danego miejsca, to czynniki, które gwarantują satysfakcję z płytek kamiennych na bardzo długie lata.

Poniżej kilka pomysłów zastosowania trawertynu jako płytek do łazienki czy kuchni.

Płytka trawertynowa na podłogę do kuchni

Beżowy kolor płytki trawertynowej nadaje przytulności i ciepła oraz doskonale kontrastuje z białymi szafkami kuchennymi. Trawertyn Noce w wykończeniu szczotkowanym doskonale sprawdza się jako okładzina podłogowa do kuchni, salonu, łazienki. Boki płytki cięte są na prosto, pozwala to na ułożenie płytek z niewielkimi przestrzeniami na fugę. Naturalne otwory, oraz lekko satynowa powierzchnia płytki doskonale współgra z postarzaną stylizacją szafek.

Płytka trawertynowa układ rzymski

Klasyczne wnętrze kuchni doskonale dopełnia zastosowany jako płytka podłogowa trawertyn Walnut Dark w kolorze odcieni brązu i beżu. Płytki trawertnowe są w wykończeniu młotkowanym. Takie wykończenie oznacza porowatą strukturę trawertynu oraz młotkowane, nieregularnie obite brzegi płytki. Trawertyn w takim wykończeniu prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Płytka trawertynowa w szarym kolorze

Płytki trawertynowe Silver w bębnowanym wykończeniu, to kamień naturalny o bardzo oryginalnej jak na trawertyn szarej kolorystyce. Miks formatów sprzedawane w kompletach zapewnia możliwość ułożenia mozaiki, wzoru rzymskiego, który stanowi niezwykle dekoracyjną i efektowną dekorację wnętrza.

Trawertyn szpachlowany płytka do łazienki

Szpachlowane wykończenie płytek z trawertynu Ivory, sprawia, że powierzchnia płytki pozbawiona jest swoich naturalnych otworów, które są cechą charakterystyczną dla trawertynów. Wypełnione specjalną szpachlą płytki możemy z powodzeniem zastosować bezpośrednio pod prysznicem.

Pytki trawertynowe na elewację i ścianę

Płytki trawertynowe naturalne na ścianę

Bębnowane wykończenie trawertynu Classic nadaje płytkom kamiennym rustykalnego wyglądu. Takie płytki użyte w nowoczesnych stylizacjach to ciekawy kontrast w aranżacji. Płytki tarwertynowe na zewnątrz budynku, możemy zastosować jedynie na elewacji, pamiętając również o odpowiedniej impregnacji kamienia.

Podsumowując: płytki z trawertynu do doskonały sposób na efektowne i niebanalne wykończenie każdego wnętrza. Doskonale sprawdzają się nie tylko w salonach, holach czy sypialniach, ale również w pomieszczeniach bardziej wymagających jak łazienki i kuchnie. Odpowiednio dobrany kamień naturalny będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat. Pamiętać jednak należy o odpowiedniej impregnacji. Na naszym blogu znajdziecie Państwo oddzielny artykuł na temat impregnacji płytek z kamienia naturalnego. Należy pamiętać, że do żadnego kamienia nie należy używać żrących środków odkamieniających, wybielaczy oraz amoniaku, które mogą skutecznie zniszczyć powierzchnię płytek kamiennych. Zalecane do czyszczenia kamienia jest stosowanie produktów z takim przeznaczeniem.

Comments

Leave your comment